Een afbeelding van het gestolen schilderij van Henk Helmantel.
Een afbeelding van het gestolen schilderij van Henk Helmantel.

Schilderij ‘Goudhaantje’ van Henk Helmantel gestolen

Algemeen

WESTEREMDEN - Het schilderij ‘Goudhaantje’ van de bekende kunstschilder Henk Helmantel uit Westeremden is gestolen. De diefstal vond maandag 30 december plaats, zo heeft Museum Helmantel vandaag bekend gemaakt. 

Het schilderij hing op het moment van de diefstal in kasteel Evenburg in het Duitse Leer, waar een tentoonstelling was van het werk van Henk Helmantel. Ondanks beveiliging is het de dief toch gelukt het schilderij ongemerkt mee te nemen. In overleg met de politie is de diefstal tot vandaag niet in de publiciteit gebracht. 

‘Zeer dierbaar’

Uiteraard is de diefstal een grote schok voor Henk Helmantel. ,,Het Goudhaantje is me zeer dierbaar. Het is een klein werkje, het meet slechts 12 bij 14 centimeter. Toen ik in 1980 mijn twee oudtantes in Bierum aan het verhuizen was, vloog er een goudhaantje tegen de voorruit van de stilstaande verhuiswagen van Henk de Vries in Huizinge. Het ontroerde me en ik dacht: dit zeldzame, kleine vogeltje verdient een monumentje. Het schilderij behoort al vanaf de voltooiing tot de collectie Helmantel en is van grote waarde binnen mijn oeuvre.” 

‘Moeilijk in een geldbedrag uit te drukken’ 

Hoewel de organisatie in Leer een goede verzekering heeft, betreurt Museum Helmantel en de familie Helmantel de diefstal enorm. Directeur-conservator Liesbeth van Es: ,,Bij het uitlenen van schilderijen van Helmantel moeten we een taxatiewaarde opgeven in verband met de verzekering van de bruiklener. De museale en voor ons èchte waarde van een schilderij laat zich echter maar moeilijk in een geldbedrag uitdrukken. Het Goudhaantje zou onderdeel worden van de nieuwe tentoonstelling in Museum Helmantel die op 1 mei van dit jaar opent. Henk Helmantel hoopt binnenkort 80 jaar te worden en in het kader hiervan zijn we bezig met de voorbereidingen van een grote expositie over het oeuvre van de schilder. We hopen natuurlijk dat we het voor die tijd terug hebben.”