
Uithuizermeeden viert 80 jaar vrij op Meij
AlgemeenUITHUIZERMEEDEN - In Uithuizermeeden wordt tachtig jaar vrijheid maandag groots gevierd.
Sinds 20 april, de dag dat de Canadezen in 1945 het dorp bevrijdden, is de omgeving van het Johan van Veenplein aangekleed met onder meer foto’s van rond 1945. Dit schetst een beeld van het centrum van het dorp, zoals de bevrijders het dorp hebben gezien. Ook zijn er straten en buurten versierd. Zondag worden er verschillende activiteiten georganiseerd om te herdenken. Zo is er ‘s ochtends een herinneringsbijeenkomst in Het Anker. Om 16.00 uur wordt er een Vrijheidscollege gegeven door Jan van de Wal. Om 20.00 uur is de dodenherdenking bij het monument. De activiteiten zijn voor iedereen vrij toegankelijk.
Het programma gaat maandagochtend op het Johan van Veenplein verder. Om 9.00 starten de activiteiten voor de jeugd. Er is onder meer een survivalbaan, een parcours voor stokpaartjes, oud-Hollandse spelen, een jeu de boulesbaan, karaoke en nog veel meer. Vanaf 10.00 uur start er een historische wandeling onder leiding van de dorpsgidsen. Ook zijn er rondritten in oude legervoertuigen, langs plekken in de buurt waarover oorlogsverhalen te vertellen zijn. Om 10.30 uur is er een optreden van het jeugdorkest van Immanuel op het podium.
Eén van de hoogtepunten deze dag is de Bevrijdingstour Groningen-Delfzijl. De oude legervoertuigen worden rond 12.00 uur verwacht en zullen een half uur op het plein te bewonderen zijn. Tegelijkertijd is er een spectaculair optreden van de Pipes and Drums Band op het podium. Na 14.00 uur kan vanaf het plein met eigen vervoer een route worden gereden in de voetsporen van de bevrijders. Onderweg wordt er stilgestaan bij de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding van dit gebied.
Op het plein is er in de tussentijd ook van alles te beleven, zoals het binnenhalen van het Bevrijdingsvuur uit Wageningen door de Eemsmondrunners. Onder begeleiding van basisschoolleerlingen en het dweilorkest van SDG wordt het de vlam rond 15.00 uur aangeboden aan burgermeester Henk Jan Bolding. Hij zal met dit nationale symbool voor de bevrijding het vuur op het plein ontsteken. Aan het eind van de middag is er live-muziek op het podium van de band Popke Nathaalzen om de vrijheid te vieren. De dag wordt feestelijk afgesloten met een dj.





