
Bouwkundig hoogstandje van Uithuizer aannemer in Overschild
AlgemeenOVERSCHILD - De kerk van Overschild wordt versterkt. In verband hiermee is het monument deze week op spectaculaire wijze de lucht in gevijzeld. Dat gebeurde onder leiding van hoofdaannemer Sietsema uit Uithuizen.
Het hele gebouw is gecontroleerd en gelijkmatig anderhalve meter opgetild met behulp van hydraulische hefapparaten. Daaraan voorafgaand werd een nieuwe betonnen vloer aangebracht op een nieuwe paalfundering met 22 meter lange stalen buispalen. Hierop werden de vijzels geplaatst om de kerk op te tillen. De dikke kerkmuren (ongeveer 50 centimeter) zijn met een diamantzaag horizontaal losgezaagd van de fundering, waarna het hele gebouw de lucht in ging.
,,Het is voor ons de tot nu toe de omvangrijkste versterking van ons bezit. Deze techniek toont niet alleen het vakmanschap en de vooruitgang in bouwtechnieken, maar garandeert ook de toekomstbestendigheid van ons historische gebouw”, aldus Jur Bekooy, bouwkundige bij Groninger Kerken die eigenaar is van het monument.
In 2014 werd in de kerk van Overschild aardbevingsschade geconstateerd. Scheuren in de muren waren niet meer te negeren. Diverse opties voor versterking werden onderzocht en uiteindelijk viel de keuze op zogenaamde ‘base isolation’. Dit houdt in dat de kerk helemaal wordt opgetild en op flexibele dempers (een soort veren) wordt gezet. Hierdoor werken trillingen in de ondergrond niet langer door in het kerkgebouw. Van de ingrepen aan het rijksmonument zal straks van binnen en buiten zo min mogelijk zichtbaar zijn, waardoor het karakter van sober en eenvoudig kerkgebouw blijft behouden.
Als alles goed verloopt, gaat het gebouw in het najaar weer omlaag. Het kerkgebouw krijgt dan een nieuwe functie voor de recreatie. In de regio komen steeds meer wandelaars en fietsers en daarop wordt ingespeeld door in de verbouwde kerk een theeschenkerij onder te brengen. Voor het dorp wordt de kerk een plek voor concerten en het ontvangen van visite.





