Een groot deel van de mensen die meewerken aan de musical in Bedum.
Een groot deel van de mensen die meewerken aan de musical in Bedum.

Bedumers komen met nieuwe openluchtmusical

Algemeen Verhalen
Rosan van den Berg voltooit met musical schoolopdracht

BEDUM - Een grote groep enthousiaste Bedumers zet kort vóór en kort na de zomervakantie het stuk Vrouwen om van te Houwen op de planken. Het gaat om een openluchtmusical, die opgevoerd wordt in de schaduw van de Walfriduskerk. Een van de hoofdrollen wordt vertolkt door de 18-jarige Rosan van den Berg. De jonge Bedumse rondt hier meteen een schoolopdracht mee af. Samen met Wil Duis, schrijfster van de musical, vertelt ze meer over het stuk.

door Hielko Merkus

Vrouwen om van te Houwen is de derde musical die de Bedumer musicalgroep voor het voetlicht brengt. De eerdere voorstellingen Walfridus de Musical (2022) en Camping Walfridus-Strand (2024) waren met bijna 2000 bezoekers een groot succes. ,,Toch zijn ze beide compleet langs mij heengegaan”, lacht Rosan van den Berg. ,,En dat is best gek.” Want de Bedumse ambieert een zangcarrière en heeft een grote passie voor acteren: twee zaken die in een musical samenkomen. Toen ze door Wil Duis werd benaderd voor een van de hoofdrollen in de nieuwste Bedumer productie, hoefde ze dan ook niet lang na te denken. ,,Ik pak eigenlijk elk podium dat ik pakken kan. Met alles doe ik weer ervaring op”, vertelt ze. En ondanks haar 18 jaar heeft ze aan ervaring inmiddels geen gebrek. Zo trad ze vorig jaar op tijdens de viering van 80 jaar vrijheid in Bedum, won Hogeland’s got talent, stond al op het podium tijdens het festival Hongerige Wolf en speelde met de meidenband NoWay op Op Roakeldais. Haar acteertalent stopte ze onder andere in de shortfilm MEan, waarmee ze Kunstbende won. En binnenkort schittert ze dus in de musical Vrouwen om van te Houwen

,,Het sluit ontzettend goed aan bij wat ik leuk vind. En het valt ook nog eens heel mooi samen met een schoolopdracht”, vertelt ze. ,,Ik studeer aan de Academie voor Popcultuur. Daar ontwikkel ik mij niet alleen als artiest, maar ook als artistieke ondernemer. Dus ook alles wat met ondernemerschap te maken heeft, komt aan bod. Voor de schoolopdracht moet ik een eigen gekozen concept in de media laten verschijnen. Dat is de musical geworden. Samen met een team ben ik druk bezig om de PR voor deze musical te verzorgen. Dit interview helpt dan enorm. Dat moet nu wel een voldoende opleveren”, lacht de Noord-Groningse. 

Onmogelijke liefde 

Rosan van den Berg speelt in de musical de rol van Marietje: een van de hoofdrollen. ,,De musical speelt zich af in de jaren zestig en gaat over de verboden liefde tussen Sjaak en Marietje”, legt schrijfster Wil Duis uit. ,,Sjaak is katholiek en Marietje is gereformeerd. Dat was in de tijd van de verzuiling natuurlijk een ondenkbare liefde, maar dat houdt de twee tortelduifjes niet uit elkaar. Marietje ontdekt het feminisme en laat zich door niemand vertellen met wie ze wel of niet kan zijn, ze verandert zelfs haar uiterlijk omdat ze niet meer binnen hokjes wil leven.”

Wil Duis schreef ook de vorige musicals voor de Bedumer musicalgroep. Mede door haar boeiende reisverslagen merkten mensen op dat ze een vlotte pen heeft en werd ze gevraagd musicals te schrijven. Ze doet het met heel veel plezier. ,,En dat we zelf de musicals schrijven, heeft ook een heel groot voordeel: voor iedereen is er wel een rolletje te verzinnen. Iedereen kan dus meedoen. Ik schrijf er zo een rolletje tussen”, lacht ze. Inspiratie doet ze onder andere op via verhalen die ze hoort en zaken die zich in en rond Bedum hebben afgespeeld. ,,Dat verwerk ik allemaal in het stuk. Vrouwen om van te Houwen is een verhaal dat waargebeurd zou kunnen zijn, maar niemand zal zijn eigen levensverhaal daar exact in herkennen.” 

Rosan van den Berg, tijdens een repetitie van ‘Vrouwen om van te Houwen’. Foto: Henk Huitsing.
Rosan van den Berg, tijdens een repetitie van ‘Vrouwen om van te Houwen’. Foto: Henk Huitsing.

De drempel om mee te spelen, ligt overigens laag. Aan audities doen ze niet. ,,Nee hoor, het gaat bij ons vooral om het enthousiasme en het plezier. Het is dan ook heel leuk om te zien dat mensen die elkaar voorheen niet kenden, door samen te spelen in de musical toch een band opbouwen”, zegt Duis. Natuurlijk zijn de spelers die de hoofdrollen vertolken wel met zorg uitgekozen. Zoals Rosan van den Berg. ,,Ik kende haar nog niet persoonlijk, maar hoorde wel dat ze een groot talent is. Dit past haar perfect”, meent Duis. Al met al werken tientallen Bedumers mee aan de musical. Niet alleen op het toneel, maar bijvoorbeeld ook als decorbouwer. Een groot aantal leden van de musicalgroep vormt het koor. De liedjes die in de musical voorbij komen, komen ook uit de koker van Duis. ,,Maar die schrijf ik niet zelf hoor”, haast ze te zeggen. ,,Ik kies ze wel uit. Het gaat om bekende liedjes, die natuurlijk aansluiten bij de tijd waarin het speelt”, vertelt ze. Niet alleen het koor zingt, ook zijn er solostukken weggelegd voor onder anderen Rosan van den Berg. ,,Superleuk natuurlijk. Zingen en acteren, twee grote passies van mij, komen hiermee perfect samen.”

Vrouwen om van te Houwen vindt plaats achter de kerk met de scheve toren. Daar is een tribune opgesteld met plek voor 246 bezoekers per keer. Er wordt gespeeld op vrijdag 5 juni en zaterdag 6 juni (twee keer), vrijdag 4 september en zaterdag 5 september (twee keer). Omdat er voor komende vrijdag en zaterdag geen al te best weer wordt voorspeld, zijn die voorstellingen verplaatst naar de Maranathakerk. Meer informatie staat op musicalgroepbedum.nl.