Evelien Borgonjon en Jan Dirk Gardenier. Foto: Jelte Oosterhuis.
Evelien Borgonjon en Jan Dirk Gardenier. Foto: Jelte Oosterhuis.

Festival ‘En Daar Achter’ in Warffum

Algemeen Verhalen
Festival met artiesten uit Groningen en Vlaanderen

WARFFUM - Rondom de KunstKerk in Warffum wordt zaterdag 13 september de tweede editie gehouden van En Daar Achter. De naam van het festival is een verwijzing naar het culturele leven buiten de grote stad. En dat culturele leven is rijk. Dat laten muzikanten, schrijvers en dichters uit de uiterste provincies van de Lage Landen, Groningers en West-Vlamingen, zien. Deze Groningse en Vlaamse artiesten komen die dag samen in Warffum.

‘Het Hogeland en West-Vlaanderen hebben hun plattelandskarakter en hun ligging nabij de zee gemeen en er bestaan gelijksoortige verhalen over hun identiteit, culturele aanbod, sentiment, taal en dialect. Het festival ziet het als een uitdaging om te zien wat er gebeurt als artiesten uit beide gebieden samen een programma vullen’. Zo werd de eerste editie van het festival vorig jaar aangekondigd. En op die lijn gaat men dit jaar gewoon verder. 

 Verrassende parallellen

Evelien Borgonjon en Jan Dirk Gardenier bedachten En Daar Achter. Borgonjon heeft haar roots in het West-Vlaamse Izegem. Ze streek tien jaar geleden neer in Warffum, schrijft gedichten en korte verhalen. Gardenier is antropoloog, onderzoeker en heeft samen met zijn vrouw de KunstKerk in Warffum; een platform voor kunsteducatie, cultuur, ambacht en onderzoek. Het festival En Daar Achter geeft ruimte; aan artiesten om gelauwerd en gloednieuw werk te brengen, aan het publiek om zich te verwonderen over de verrassende parallellen tussen beide provincies en aan beide om elkaar te ontmoeten. Op het plein van de KunstKerk is er ruimte om tussen de optredens door bij een stevige pint en een goede portie frieten stil te vallen of met elkaar in gesprek te gaan. Ook dit jaar vult de dag zich met een afwisselend programma en diverse kunstdisciplines met voordrachten, optredens, verhalen en gedichten.

Line-up

De line-up bestaat uit onder anderen Michael ter Maat, Marieke De Maré, Sarah D’Hondt, Stijn Bettens en Manik Sarkar. Dorpsfanfare Euphonia blaast ‘het festival de kerk in’. Michael ter Maat is dichter en schrijver. Hij is geboren in 1996 in Ethiopië. Over zichzelf schrijft hij: ‘In een biezen mandje dreef hij de Nijl af, passeerde grenzen en schoot wortel in dat ándere wingewest: Groningen.’ Op En Daar Achter brengt hij poëzie die aan de ribben blijft plakken uit zijn gloednieuwe debuutbundel Demarcaties. Eerder publiceerde hij werk in onder andere Dietsche Warande & Belfort. Hij geeft workshops en schrijft teksten in opdracht.

Stadsschrijver van Brugge

Marieke De Maré, net stadsschrijver van Brugge af en bekroond met de Bordewijk-prijs en de literatuur Confituur-boekhandelsprijs 2025, vertelt de stilte en wordt daar om geprezen en bewonderd. Hoe klinkt stilte, hoe klinkt zwijgen, hoe lees je de witruimte tussen ons mensen in? Ze laat het horen tijdens En Daar Achter. Ze trekt de bezoekers schijnbaar eenvoudige verhalen in, waarin de toehoorders tot hun verbazing grote werelden aantreffen.
De Groninger schrijver Manik Sarkar, met de kersverse prijs voor het Beste Groninger Boek nog onder de arm, brengt zijn gekroonde Ossenkop mee. Het boek werd gelauwerd met de Hans Vervoortprijs. Ossenkop speelt zich af in Groningen. Ook vond het zijn weg al naar diverse Vlaamse middelbare scholen waar het gelezen werd binnen het Boon-voor-Onderwijs-project; het educatieve traject van de Boon Literatuurprijs. Verder is Sarkar de vaste vertaler van onder anderen Philippe Claudel en valt hij met grote regelmaat te lezen via Shortreads met stukken waarin hij de actualiteit becommentarieert. 

De Groninger schrijver Manik Sarkar is ook present op het festival in Warffum. Foto: Barbara van den Berg.
De Groninger schrijver Manik Sarkar is ook present op het festival in Warffum. Foto: Barbara van den Berg.

Chansonnière Sarah D’Hondt en accordeonist Stijn Bettens nemen het publiek mee naar de nostalgie van de Westhoek. Hun sterke vakmanschap in het Franse chanson trekken ze nu verder open richting hun moedertaal. In die beweging speelt Warffum geen onbelangrijke rol: Als Sarah D’Hondt op een prachtige nazomerdag in Warffum verblijft, ontdekt ze het repertoire van Ede Staal. De rust en weidsheid van de idyllische plek achter de grote stad doen haar terugdenken aan haar eigen West-Vlaamse dorp, waar de laatste resten van haar kindertijd langzaam verdwijnen onder oprukkende appartementsgebouwen. Met een eigen tekst op de melodie van Het Hoogelaand keert ze huiswaarts. Nu komt ze terug en mijmert verder over wat onopgemerkt verdwijnt, over dingen die je niet vasthoudt met je handen, maar die blijven plakken in je hart. Dit muzikale vertellement brengt ze samen met Stijn Bettens. Hij speelde recent nog in de Oosterpoort in Groningen Hommage à Brel van Filip Jordens. Nu gaat, na een reeks succesvolle try-outs, hun voorstelling Wat blijft op En Daar Achter in première. 

Open Call-podium 

Ook is er een Open Call-podiumplek. Hiervoor worden makers ‘van allerlei slag’ uitgenodigd om werk in te sturen en zo kans te maken op deelname aan het festival in Warffum. Makers krijgen gedurende maximaal tien minuten de tijd om op het open podium werk te laten zien dat aansluit bij het thema van het festival: Blijven en verdwijnen. Bijdrages (bijvoorbeeld in woord, beeld of beweging) kunnen voor 1 september aangemeld worden via eborgonjon@kunstkerkhogeland.nl. En Daar Achter selecteert uit de inzendingen het werk van één maker, die tijdens het festival een podium krijgt.

Het middagprogramma begint om 14.30 uur en het avondprogramma start om 19.00 uur. Tussendoor, van 17.30 tot 19.00 uur, is er friet en stoofvlees. Meer informatie, onder andere over de kaartverkoop, is te vinden op www.kunstkerk hogeland.nl. Zie ook de Facebook- en Instagrampagina van En Daar Achter.